adwokat Iwo Klisz

0 pytanie, 6 odpowiedzi

Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

Jestem ekspertem:

http://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/ Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Jeśli Pani jest właścicielem domu, to żeby konkubent miał prawo do niego, trzeba powołać go do dziedziczenia po Pani w testamencie. Jeśli jest to dom wynajmowany, to konkubent będzie miał prawo wstąpić w stosunek najmu po Pani.

  na pytanie Czy po mojej śmierci konkubent będzie miał prawo do mojego mieszkania?
 • Okres ochronny dotyczy zakazu wypowiedzenia umowy o pracę, a nie sytuacji w której umowa o pracę rozwiązuje się w skutek upływu czasu na jaki została zawarta. Okres ten dotyczy jedynie przypadku, gdy zawnioskuje Pani do pracodawcy o obniżenie wymiaru czasu pracy. Można nawet obniżyć do 7/8.

  na pytanie Czy po urlopie macierzyńskim obowiązuje okres ochronny?
 • Witam, Nie pomogę w kwestii związanej z ZUS, natomiast myślę, że dobrym rozwiązaniem jest odwołanie się od wypowiedzenia do Sądu Pracy. Tak radykalna zmiana wynagrodzenia może być odebrana jako próba obejścia przepisów o zakazie wypowiadania umowy o pracę pracownicy w ciąży.

  na pytanie Wypowiedzenie warunków umowy ciężarnej: zmiana etatu z pełnego na 1/4- co zrobić?
 • Umowa śmieciowa, to z reguły umowa o dzieło lub umowa zlecenia. Osobie zatrudnionej w oparciu o taką umowę, nie przysługują żadne świadczenia przewidziane w przepisach prawa pracy.

  na pytanie Czy na umowie śmieciowej przysługuje mi chorobowe i macierzyński?
 • Witam, Ma Pan prawo do urlopu w wymiarze 2 tygodni. Fakt zatrudnienia na część etatu nie gra tutaj żadnej roli. Musi Pan złożyć do pracodawcy pisemny wniosek, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.Pracodawca jest obowiązany uwzględnić Pana wniosek w tej sprawie.

  na pytanie Czy swieżo upieczony tatuś pracujący na 1/4 etatu ma prawo do urlopu?
 • To zależy dlaczego umowa ulega rozwiązaniu: 1. Jeśli na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, to proszę zgłosić fakt zajścia w ciąże pracodawcy, a ten wówczas powinien cofnąć wypowiedzenie. Jeśli tego nie zrobi, to proszę odwołać się do Sądu Pracy. 2. Jeśli umowa ulega rozwiązaniu na skutek zawartego porozumienia stron, to jeśli w chwili zawierania porozumienia nie wiedziała Pani o ciąży, to wówczas może się Pani uchylić od takiego porozumienia składając pracodawcy odpowiednie oświadczenia w formie pisemnej. 3. Jeśli umowa ulegnie rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na jaki była zawarta (czyli była to umowa zawarta na czas określony), to wówczas musi Pani dokonać dokładnych obliczeń. Co do zasady, jeśli umowa zawarta na czas określony uległaby rozwiązaniu po trzecim miesiącu ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Miesiąc liczymy jako miesiąc księżycowy, czyli 28 dni. Zatem o ile w chwili rozwiązania umowy przekroczy Pani 12 tydzień ciąży, to umowa ulegnie przedłużeniu.

  na pytanie Ciążą miesiąc przed końcem umowy o pracę - co przysługuje?

Na wasze pytania odpowiadają

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Aleksander Szulc

  Od 2007 roku jestem profesjonalnie związany z nowymi mediami w ogóle, a z mediami społecznościowymi w szczególe. Wiem na ich temat wiele, ale codziennie uczę się czegoś nowego.

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie

 • Agnieszka Fulińska

  Z wykształcenia archeolog-historyk sztuki i filolog; z zamiłowania podróżniczka, pasjonatka starożytności, epoki napoleońskiej i opery; z konieczności tłumaczka literatury. Zwiedzam samochodem Europę.

 • Monika Czaplicka

  autorka książki: "Zarządzanie kryzysem w social mediach"

 • Krzysztof Lis

  Z wykształcenia mgr inż. mechanik specjalności energetyka cieplna. Autor bloga DrewnoZamiastBenzyny.pl .