Konrad Ziaja

0 pytanie, 3 odpowiedzi

Jestem operatorem i stereograferem, zajmuję się również postprodukcją obrazu (2D i 3D). Prowadzę bloga poświęconego stereoskopii oraz trójwymiarowej elektronice konsumenckiej.

Jestem ekspertem:

http://www.3dready.pl Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • 3D w ''Grawitacji'' jest lepsze niż w niejednym filmie kręconym w trzech wymiarach od początku. Jestem przekonany, że obraz wersji 2D jest o wiele uboższy. Stereoskopia jest tu lepsza niż w ''Parku jurajskim'', który do tej pory uważałem za najlepiej przekonwertowany do trzeciego wymiaru film (nie widziałem ''Titanica''). Jeżeli przymknie się w paru miejscach oczy na fabułę i uproszczenia naukowo-technologiczne, to ''Grawitacja'' wgniata w fotel.

  na pytanie Czy film "Grawitacja" to jakiś przełom w technologii 3D?
 • Niestety ogromna większość ostatnich filmów stereoskopowych to konwersje 2D do 3D. Polega to na tym, że film tworzy się tradycyjnie w 2D, a trzeci wymiar ,,dorabia'' w postprodukcji. Dzięki temu Hollywood może sprzedawać droższe bilety, a kina często nie oferują dwuwymiarowej (tańszej) alternatywy. Nawet mimo tego, że jest to najczęściej konwersja bezbłędna (etap pierwszego ''Starcia Tytanów'' mamy już zasobą), to efekty 3D są znacznie bardziej ubogie niż w produkcjach tworzonych od podstaw z myślą o technologii stereo. Narzuca to zupełnie inny sposób opowiadania obrazem w kinie dwuwymiarowym. Szybkie, dynamiczne ujęcia nie nadają się do stereo, więc w konwersjach ostatnich blockbusterów 3D (choć subtelne) tylko przeszkadza. Inną sprawą jest strach twórców przed krytyką nadmiernego epatowania ''jarmarcznymi efektami''... Wracając jednak do pytania... ''Grawitacja'' jest konwersją i pod tym względem nie stanowi żadnej rewolucji w technologii 3D. Przypominam, że podobne rzeczy można było przeczytać o nowym ''Star Treku'' którego jako fan technologii stereo mie zdzierżyłem w 3D. Prawdę mówiąc sam miałem odpuścić sobie trójwymiarowy seans ''Gravitacji'', ale po przeczytaniu bardzo pochlebnych recenzji postanowiłem dać konwersjom jeszcze jedną szansę. Dziś wieczorem dam znać czy warto;)

  na pytanie Czy film "Grawitacja" to jakiś przełom w technologii 3D?
 • Wiele modeli, LG nie jest tutaj wyjątkiem, da się przełączyć w tryb 3D tylko jeżeli źródło obrazu (komputer, tablet etc.) jest podłączone do telewizora kablem HDMI. Klipy 3D w internecie, np. na YouTube dostępne są w formatach "side by side" (obok siebie) i "top and bottom" (góra i dół). Wystarczy wyświetlić film na telewizorze i wybrać odpowiedni tryb z menu. Dodatkowo, YouTube pozwala ustawić natywny tryb 3D dla telewizorów polaryzacyjnych (Przeplot) bezpośrednio w odtwarzaczu, pod warunkiem, że użytkownik zamieszczając trójwymiarowy klip odpowiednio go oznaczył. Jeżeli obraz trójwymiarowy wydaje się nienaturalny, to prawdopodobnie wina zamiany miejscami kanałów lewego i prawego. Trzeba zatrzymać film i za pomocą odpowiedniej funkcji w telewizorze skorygować obraz. Mam nadzieję, że pomogłem:) Pozdrawiam, Konrad

  na pytanie Jak oglądać filmy 3D z internetu, np. z youtube.com?

Na wasze pytania odpowiadają

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Aleksander Szulc

  Od 2007 roku jestem profesjonalnie związany z nowymi mediami w ogóle, a z mediami społecznościowymi w szczególe. Wiem na ich temat wiele, ale codziennie uczę się czegoś nowego.

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie

 • Agnieszka Fulińska

  Z wykształcenia archeolog-historyk sztuki i filolog; z zamiłowania podróżniczka, pasjonatka starożytności, epoki napoleońskiej i opery; z konieczności tłumaczka literatury. Zwiedzam samochodem Europę.

 • Monika Czaplicka

  autorka książki: "Zarządzanie kryzysem w social mediach"

 • Krzysztof Lis

  Z wykształcenia mgr inż. mechanik specjalności energetyka cieplna. Autor bloga DrewnoZamiastBenzyny.pl .