Marta Smyczek

0 pytanie, 13 odpowiedzi

Magister Kosmetolog. Felietonistka. Miłośniczka butów i dobrego smaku.

Jestem ekspertem:

http://najwyzszeobcasy.blogspot.com Zadaj pytanie

Ostatnia aktywnoœść

 • Ciężko jest doradzić zakup konkretnego modelu depilatora bez zadania wielu pytań o osobiste preferencje, próg wrażliwości bólowej, ilość i grubość włosków, istnienie problemu wrastania włosów... Proponuję wybrać się do renomowanego salonu, gdzie obsługa po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania będzie w stanie doradzić i zaprezentować wybrane modele urządzeń z odpowiednimi głowicami i ilością pęset. Z osobistego doświadczenia mogę polecić depilatory marki Braun. :-)

  na pytanie Który depilator dokładnie usuwa włoski?
 • W przypadku skór trądzikowych najlepiej sprawdzają się maski o właściwościach antybakteryjnych, oczyszczających, seboregulujących i ściągających. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj: 1. maska aspirynowa (3 tabletki zalać łyżeczką wody i mieszać do uzyskania papki; nakładać na całą twarz lub obszary problematyczne; zmywać letnią wodą po około 20 minutach), 2. maska z węgla leczniczego (2 tabletki węgla leczniczego mieszamy z łyżeczką wody i łyżeczką maślanki/jogurtu naturalnego; uzyskaną papkę nakładamy na twarz na 15 minut; zmywamy letnią wodą). Świetnie sprawdzą się również maseczki na bazie glinek. Skóry tłuste ze skłonnością do trądziku są paradoksalnie najczęściej przesuszone (głównie stosowaniem przeciwtrądzikowych produktów punktowych na bazie siarki itp.) w związku z czym nie wolno zapominać o stosowaniu maseczek nawilżających. Idealnie sprawdzą się domowe receptury bazujące na miodzie - miód nie tylko dostarczy skórze ogromnej ilości substancji odżywczych, ale również zadziała przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

  na pytanie Jakie maseczki są dobre na trądzik?
 • Po przelaniu wody utlenionej do szklanej butelki nie zachodzi żadna reakcja (niewiele substancji wchodzi w reakcję ze szkłem). Należy jednak pamiętać, że woda utleniona łatwo traci swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV czy temperatury - buteleczka powinna być zatem ciemna i przechowywana z dala od źródeł ciepła. Tego rodzaju metoda rozjaśniania włosów w zależności od ich wyjściowego koloru, charakterystyki, wcześniejszych zabiegów, stężenia użytego roztworu wody utlenionej i wielu innych czynników, oprócz ciężkości w przewidzeniu uzyskiwanego koloru, może także skutkować przesuszeniem i nieodwracalnym zniszczeniem włosa. W produktach do koloryzacji włosów, woda utleniona jest częstym składnikiem, jednak w połączeniu z innymi substancjami o właściwościach pielęgnacyjno-ochronnych jej szkodliwe właściwości są dużo mniejsze.

  na pytanie Czy jeżeli przeleje się wodę utlenioną 6% do szklanej butelki to może zajść reakcja?
 • Jeżeli nie istnieją inne przeciwwskazania do zastosowania retinoidów zewnętrznie - na skórę, jak najbardziej można poddać się cyklowi zabiegowemu lub podjąć pielęgnację preparatami na bazie pochodnych witaminy A. Terapię doustną odradzam generalnie. W przypadku zespołu Gilberta (oraz innych chorób, w których zaburzony jest metabolizm wątrobowy) zastosowanie retinoidów jest moim zdaniem absolutnie wykluczone (nawet przy regularnym monitorowaniu stanu zdrowa, wykonywaniu prób wątrobowych, badań krwi i innych). Należy pamiętać, że podstawą "leczenia" zespołu Gilberta jest po prostu unikanie czynników mogących prowadzić do uszkodzenia wątroby i wystąpienia żółtaczki.

  na pytanie Walka z trądzikiem
 • Tak. Kosmetyki Saloos są jak najbardziej dostępne w sprzedaży w Polsce. W swojej ofercie mają je zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne.

  na pytanie Czy w Polsce można kupić czeskie kosmetyki Saloos?
 • Dermokosmetyki jest to grupa preparatów kosmetycznych do stosowania zewnętrznego, miejscowego, które w swoim działaniu oprócz aspektów pielęgnacyjnych bazują również na aspektach dermatologicznych i farmaceutycznych. Są one przeznaczone do pielęgnacji, leczenia i zapobiegania chorobom skóry ponieważ zawierają aktywne substancje działające podobnie jak leki. Dermokosmetyki podlegają nieco większym obostrzeniom dotyczącym ich jakości, dokumentacji i potwierdzenia działania za pomocą odpowiednich metod badawczych. W teorii dermokosmetyki powinny być preparatami zawieszonymi pomiędzy kosmetykami, a lekami dermatologicznymi. W praktyce, ponieważ klasyfikowane są w dalszym ciągu jako środki kosmetyczne, producenci często nadużywają tej nazwy i używają jej także w odniesieniu do "zwykłych" kosmetyków w ramach lepszej reklamy.

  na pytanie Co to są dermokosmetyki i czym się różnią od zwykłych kosmetyków?
 • Neurokosmetyk jest to: "aplikowany miejscowo , nietoksyczny produkt, nie podlegający zwrotnemu wchłanianiu, który wywiera wpływ na aktywność skórnego układu nerwowego bądź moduluje działanie skórnych neurotransmiterów (definicja wg. Prof. Misery). Mówiąc po ludzku neurokosmetyki są to preparaty kosmetyczne zawierające substancje, które oddziałują na zakończenia nerwowe zlokalizowane w naszej skórze :-) Skóra jest niezwykle dobrze unerwionym organem naszego ciała, a dzięki sieci tych wszystkich włókien nerwowych możemy doświadczać uczucia ciepła, zimna, bólu, ucisku, pieczenia czy świądu. Neurokosmetyki oddziałują w miejscu aplikacji (działanie miejscowe) i poprzez wpływ na odpowiednie receptory dają wrażenie np. chłodzenia, łagodzenia czy lekkiego znieczulenia. Stąd substancje o działaniu neurokosmetycznym znalazły zastosowanie głównie w preparatach dedykowanych osobom posiadającym skórę wrażliwą lub nadwrażliwą, a także borykających się z cellulitem i szukających ulgi dla nóg i stóp (kosmetyki o efekcie chłodzenia). Do najczęściej stosowanych substancji neurokosmetycznych należą mentol (który oddziałując na receptory nerwowe zimna, daje uczucie chłodu), kapsaicyna (wpływająca na receptory powodując działanie silnie rozgrzewające i przeciwbólowe) oraz niektóre oligopeptydy.

  na pytanie Co to są neurokosmetyki?
 • Propylparaben jest konserwantem - chroni kosmetyk przed zepsuciem, przedłuża termin jego użytkowania, zabezpiecza przed rozwojem drobnoustrojów. Co do bezpieczeństwa jego stosowania (a właściwie bezpieczeństwa stosowania parabenów ogółem) sprawa jest mocno kontrowersyjna. Z jednej strony według obowiązujących obostrzeń konserwanty te mogą być stosowane do ściśle określonych maksymalnych stężeń. Z drugiej jednak strony parabeny są wpisane na listę składników niebezpiecznych, potwierdzone zostało ich silne działanie alergizujące, zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i kancerogenne. Parabeny są na chwilę obecną używane w około 70% wszystkich preparatów kosmetycznych, stąd niezwykle ciężko je z naszego codziennego życia wyeliminować. Aby mieć pewność, że stosowanie danego kosmetyku będzie bezpieczne, warto postawić na dobre składy preparatów do pielęgnacji twarzy, okolic dekoltu i biustu. Szczególną uwagę należy także poświęcić preparatom dedykowanym kobietom ciężarnym (do pielęgnacji skóry brzucha i biustu) - w nich parabenów należy unikać bezwzględnie. O kompletną eliminację jest chwilowo niezwykle ciężko, ale można postarać się świadomie ograniczyć nasze narażenie na szkodliwe działanie owych substancji.

  na pytanie Jak działa propylparaben?
 • Advantan jest lekiem zawierającym jako substancję aktywną aceponian metyloprednizolonu. Substancja ta jest sterydem, o niezwykle sinym działaniu miejscowym na skórę, przez co znalazła zastosowanie przede wszystkim w hamowaniu reakcji alergicznych i zapalnych. Co prawda steryd na początku daje uczucie ustąpienia objawów chropowatości, obrzęku i zgrubienia rozstępu, ale ma to niewiele wspólnego z kuracjami ściśle do tego problemu przeznaczonymi. Co więcej przy długotrwałym stosowaniu występuje ogromna ilość objawów ubocznych, nie mówiąc już o sytuacjach przypadkowego stosowania (bez kontaktu z lekarzem) w czasie ciąży lub karmienia piersią (prowadzących do wielu groźnych i niechcianych powikłań). Przy dłuższym stosowaniu lek powoduje przesuszenie skóry, a w leczeniu rozstępów dążymy głównie do złuszczania, silnego nawilżania i stymulacji powstałej blizny. Nie tędy więc droga. Zamiast leków skierowanych w stronę chorób skóry o podłożu alergicznym itp. radzę skupić się na profesjonalnych kuracjach i preparatach pielęgnacyjnych o zerowej szkodliwości i potwierdzonym działaniu w kierunku redukcji danego problemu.

  na pytanie Czy advantan można stosować na rozstępy?
 • Pędzle do makijażu najlepiej czyścić przy użyciu specjalnego płynu do mycia pędzli i wody. Marek jest dużo i płyny są dostępne w każdej niemal drogerii. Na potrzeby domowe można również posiłkować się użyciem szamponu, lecz ten sposób u osób ze skórą wrażliwą czy alergiczną może przyczyniać się do różnego typu niepożądanych reakcji. Płyn do mycia pędzli można zmieszać z wodą lub nanosić bezpośrednio na mokry pędzel. Jeżeli do makijażu stosowane są kosmetyki wodoodporne lub podkłady o cięższym składnie w celu dokładnego rozpuszczenia zanieczyszczeń można najpierw potraktować włosie pędzla oliwką. Przy samym myciu szczególną uwagę należy poświęcić technice - wykonujemy ruchy jakby malowania, aby włosie układało się równolegle do powierzchni dłoni, nigdy zaś nie przesuwamy pędzlem prostopadle. Taka technika zapobiega deformacji kształtu pędzla i pozwala na długo zachować włosie w idealnym niemal stanie. Drugą kluczową sprawą jest unikanie zamoczenia miejsca sklejenia metalowej obwoluty pędzla z trzonkiem - dzięki temu mamy pewność, że pędzel się nie rozklei. Krokiem ważnym jest także dezynfekcja pędzli, zwłaszcza jeśli używane są np. przez wizażystów. Specjalne preparaty w formie rozpylanych mgiełek na bazie alkoholu, lub płynów do zamoczenia także można dostać w drogeriach lub sklepach dla profesjonalistów branży. Po umyciu i spłukaniu pędzli pod bieżącą wodą (zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia) pędzle należy lekko odsączyć - najlepiej na papierowym, jednorazowym ręczniku. Następnie pędzle suszymy na leżąco. Można pozostawić je na drugim, czystym ręczniku papierowym lub skorzystać z gotowych rozwiązań proponowanych przez firmy i sklepy, gdzie dostępne są specjalne nakładki zapobiegające deformacjom lub nawet całe pokrowce przeznaczone stricte do suszenia.

  na pytanie Jak czyścić pędzle do makijażu?

Na wasze pytania odpowiadają

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Aleksander Szulc

  Od 2007 roku jestem profesjonalnie związany z nowymi mediami w ogóle, a z mediami społecznościowymi w szczególe. Wiem na ich temat wiele, ale codziennie uczę się czegoś nowego.

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie

 • Agnieszka Fulińska

  Z wykształcenia archeolog-historyk sztuki i filolog; z zamiłowania podróżniczka, pasjonatka starożytności, epoki napoleońskiej i opery; z konieczności tłumaczka literatury. Zwiedzam samochodem Europę.

 • Monika Czaplicka

  autorka książki: "Zarządzanie kryzysem w social mediach"

 • Krzysztof Lis

  Z wykształcenia mgr inż. mechanik specjalności energetyka cieplna. Autor bloga DrewnoZamiastBenzyny.pl .