Co wybrać: OFE czy ZUS?

Użytkownik

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Profesor nauk ekonomicznych, Profesor zwyczajny w Szkole Głównej Handlowej

  ZUS. Jeżeli ktoś chce pozostać w OFE, to miałby takie prawo. Wtedy może złożyć wyraźne oświadczenie woli w tej sprawie. Brak takiego oświadczenia będzie oznaczać decyzję o kierowaniu całej przyszłej składki emerytalnej do ZUS.

  Ten, kto chciałby zostać w OFE powinien uwzględnić ryzyko i koszty z tym związane. Ryzyko oznacza możliwość znacznej utraty wartości zgromadzonych w OFE środków, a opłaty pobierane przez towarzystwa emerytalne znacząco uszczuplą kwotę przekazanych składek do OFE. Dodatkowo ten, kto wybierze OFE, powinien mieć świadomość, że Polska nie miała i dalej nie ma pieniędzy na utrzymywanie OFE. Rząd musi nieustannie pożyczać pieniądze, by pokryć ZUS ubytek składki idącej do OFE, zamiast na bieżące emerytury.

  Decydując się na pozostanie w OFE dana osoba podejmuje zatem decyzję o dalszym zadłużaniu naszego kraju i przybliżeniu go do niewypłacalności. Dodatkowo może okazać się, że wszyscy zostaną obciążeni wyższymi podatkami. Rząd będzie musiał też dalej redukować wydatki na pomoc dla ludzi najbardziej potrzebujących, na szkoły, budowę dróg, a także na szpitale. Za ten kaprys dotyczący udziału w OFE najbliżsi członka OFE (albo nawet on sam)mogą ucierpieć, gdy okaże się, że szpital nie może ich ratować, bo już nie ma pieniędzy.

  Coś za coś. Albo pieniądze na szpitale, albo na to, by OFE mogły grać na giełdzie i przegrać 3 miliardy złotych w jeden dzień.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak2

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie