Jak zbudować drewniany taras?

Użytkownik

Jakiego drewna użyć i jak zabezpieczyć taras przed działaniem wilgoci? Czy drewniany taras może być tak trwały jak z płytek?

 • 3 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Tarasy drewniane wykonywane przez nas spełniają najwyższe standardy. Te dotyczące jakości, jak i zarówno względów estetycznych.

  Polecamy rozważyć wykonanie tarasu z kompozytu lub naturalnego drewna. W przypadku tarasów kompozytowych oraz drewnianych, wady i zalety obu tych rozwiązań mają to do siebie, że wiele zależy od wyboru konkretnego materiału oraz od tego, czy będziemy na tarasie oszczędzać, czy jednak postanowimy zainwestować raz, ale porządnie. To między innymi z tego powodu warto skorzystać z naszej pomocy. Niezależnie od ostatecznie podjętej decyzji, pomożemy w dokonaniu zakupu, z którego faktycznie będą Państwo zadowoleni.

  Warto od razu poznać jednak kilka elementów podstawowych i zacznijmy może od samego drewna. Problem regularnej konserwacji dotyczy przede wszystkim rodzimych gatunków drewna, takich jak dąb, sosna czy modrzew. Deska powinna być fabrycznie zabezpieczona przez producenta, ale niestety impregnacja ta może dość szybko stracić swoje właściwości. Jeśli jednak postawimy na egzotyczne gatunki drewna, sytuacja zmieni się diametralnie. Choć droższe, to jednak w większości przypadków takie deski będą odporne na warunki atmosferyczne nawet przez kilka lat zaniedbań konserwacyjnych. Dobrym przykładem jest tutaj drewno tekowe, kumaru lub tatajuba. Zakup takiego drewna znacznie podniesie koszt inwestycji, ale za to zapewni nam większy spokój w przyszłości.

  Bardzo podobny problem dotyczy samego kompozytu. Wspominaliśmy już o tym, że tańsze deski mogą zawierać więcej mączki drzewnej niż polimeru. W efekcie deska bardzo łatwo wchłania wilgoć i szybko zaczyna wyglądać jak deska naturalna bez konserwacji. Recepta na to jest jedna, wybierać droższe deski kompozytowe, od znanych producentów.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak0

  • Komplex Market jest bezpośrednim importerem drewna z największych europejskich fabryk. W ofercie: deski tarasowe, deski elewacyjne podbitka drewniana, drewno konstrukcyjne itp.

  Deski drewniane są doskonałym rozwiązaniem na taras. Deski tarasowe z gatunków tradycyjnych takich jak sosna, świerk, modrzew europejski wymagają impregnacji przed montażem a następnie corocznie po montażu. Prawidłowo konserwowane będą służymy wiele lat w nienagannym stanie.

  Innym droższym rozwiązaniem jest zastosowanie desek tarasowych z drewna egzotycznego np. bangkirai. Drewno to jest bardzo twarde i odporne na pleśnie niemniej jednak zaleca się jego coroczne olejowanie.

  Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie desek tarasowych Thermory, który dzięki poddaniu specjalnemu procesowi thermomodyfikacji są odporne na pleśnie, grzyby, szkodniki etc przez co nie wymagają impregnacji. Dodatkowo materiał jest stabilny i wytrzymały.

  Trwałość tarasu drewnianego zależy przede wszystkim od prawidłowego montażu oraz od jakości zastosowanych materiałów.
  Porady na temat jak prawidłowo zamontować taras drewniany można znaleźć tu http://www.komplexmarket.pl/porady/tarasy-drewniane/montaz-tarasu-z-drewna-jak-zbudowac-taras-z-drewna

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

  • Pasjonatka, estetka i trochę leniwa perfekcjonistka. Moim oczkiem w głowie jest firma meblarska, którą prowadzimy razem z narzeczonym a w wolnych chwilach... odkrywanie smaków życia :)

  Dzień dobry!
  Żeby deska położona na tarasie jak najdłużej zachowała swoje właściwości i piękno, trzeba pamiętać przede wszystkim o właściwym zabezpieczeniu drewna (olej, impregnat - my pracujemy na osmo) i jego odświeżaniu! To naprawdę ważne, bo zaniedbane drewno zmienia swoją wilgotność, paczy się, szarzeje (najmniejszy kłopot), może zacząć gnić lub wysychać a tak naprawdę nie da się tego procesu odwrócić.

  Przed ułożeniem tarasu warto dokładnie przemyśleć projekt (np. odpływ wody, zadaszenie, żeby deski nie wybarwiały się i nie prężyły pod wpływem słońca, ułożenie legarów) i dopilnować jego wykonania, chociażby zastosowania wkrętów ze stali nierdzewnej (w przeciwnym wypadku pojawiają się rude plamy a przy krótkich gwintach mogą nawet się wyrywać) czy odpowiedniej izolacji od podłoża.

  Dobór gatunku drewna i jego trwałość w stosunku do tarasu z płytek jest bardzo szerokim zagadnieniem i nie można na nie odpowiedzieć nie uciekając się do truizmów. Wiadomo, że każdy materiał ma swoje wady i zalety, które zazwyczaj są proporcjonalne do ceny... Wg mnie podjęcie decyzji ułatwia zajęcie stanowiska w kwestii:

  - tego, na jakim efekcie końcowym nam zależy (np. wielkomiejski elegancki taras z gatunków egzotycznych czy śródziemnomorski klimat stworzony dzięki płytkom/kamieniom w ciepłych odcieniach?),
  - co jest dla Państwa szczególnie ważne w użytkowaniu tarasu (nagrzane drewno nie parzy w stopy tak jak kamień ale płytki łatwiej utrzymać w czystości niż ryflowane deski),
  - ile lat taras ma nam służyć w niezmienionej formie (chcemy, żeby cieszyły się nim następne pokolenia czy uwielbiamy zmiany i wiemy, że za kilka lat będziemy robić "przemeblowanie"),
  - ile pieniędzy możemy na tę inwestycję przeznaczyć.

  Jeśli jesteście pewni, że to drewno ma być podstawowym budulcem, to poza ceną warto kierować się twardością i gęstością (kg/m3) bo z niej wynika trwałość i odporność drewna (w sumie, analogicznie jak płytki) oraz nie oszczędzać na tzw. chemii do drewna, bo to ta warstwa zabezpiecza deskę przed szkodliwymi czynnikami.

  Kolor drewna jest właściwie nieistotny, bo można je barwić bez szkody dla jego trwałości.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak4

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie