Jak będzie wyglądała ulga remontowa w 2014?

Użytkownik

 • 2 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

  Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, uprawniająca do zastosowania nowej ulgi remontowej, nie przekracza odpowiednio:
  a) 75 m2 i 100 m2,
  b) 85 m2 i 110 m2 w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia
  na budowę, o którym mowa w pkt 2, wychowywała przynajmniej
  troje dzieci.

  Nowa ulga remontowa ma obowiązywać tylko do dnia 30 września 2018 r.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak17

  • Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

  Ulga remontowa od 2014 r. praktycznie przestaje istnieć.

  Ustawodawca pozostawił ją w bardzo ograniczonym kształcie i będzie ona dotyczyła wyłącznie osób do 36 roku życia (z pewnym wyjątkiem), które nabyły nowe mieszkanie lub wybudowały nowy dom (tylko pozwolenia na budowę wydane po 1 stycznia 2014) i nie były wcześniej właścicielami innej nieruchomości mieszkalnej. Zatem ustawodawca odebrał nam prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane w przypadku "starych" mieszkań i domów.

  Szczegóły określa ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu VAT od wydatków będzie dalej faktura wystawiona dla osoby fizycznej. Wciąż zatem trzeba zbierać faktury. Paragon nie wystarczy.

  Gdy uzbieramy już sporo faktur trzeba dosyć szybko złożyć wniosek. Nowe przepisy stanowią, że wniosek o zwrot wydatków osoba fizyczna składa raz, nie później niż do dnia 31grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

  Wniosek można składać tylko raz, zatem lepiej zaczekać do 31.12, może jeszcze coś uda się zakupić. Przepis ten jest jednak bardzo niesprawiedliwy, gdyż dyskryminuje osoby, które odebrały mieszkanie/budynek w drugiej połowie roku. Może być tak, że deweloperzy będą sztucznie przekładać daty odbioru budynków, aby ich klienci mieli cały rok na wykończenie i skorzystanie z ulgi remontowej.

  Tak jak do tej pory jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot wydatków nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej w tym wniosku bez wydania decyzji. Jeśli urząd kwestionuje wskazane we wniosku wydatki musi wydać decyzję pomijającą te wydatki, którą potem podatnik może zaskarżyć.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak28

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie