Jakie dokumenty trzeba złożyć o zasiłek i dodatek do zasiłku rodzinnego?

Użytkownik

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych MOPS w Katowicach

  Podstawowymi dokumentami niezbędnymi do złożenia wniosku są akty urodzenia dzieci oraz dokumenty potwierdzające dochody w roku bazowym - w przypadku składania wniosku na okres świadczeniowy trwający od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 są do dokumenty potwierdzające dochód uzyskany w 2012 roku. W przypadku, gdy sytuacja dochodowa się zmieniła niezbędne będą również dokumenty potwierdzające ten fakt. Osoby rozwiedzione, będące w separacji oraz wdowy/wdowcy będą musiały również dostarczyć dokument potwierdzający ten fakt, natomiast wszystkie osoby samotnie wychowujące dziecko zobowiązane są dostarczyć wyroki alimentacyjne bądź akta stanu cywilnego potwierdzające, iż drugi z rodziców nie żyje, bądź nie ustalono ojcostwa dziecka.
  Konieczne jest również dostarczenie dokumentów specyficznych związanych z ubieganiem się o konkretny dodatek do zasiłku rodzinnego - szczegółowych informacji, dostosowanych do sytuacji danej osoby, udzielają organy wypłacające świadczenia.
  Istotne jest, iż w przypadku dokumentów złożonych w poprzednich latach, nadal obowiązujących, nie ma potrzeby dostarczania ich po raz kolejny. Organ rozpatrując wniosek opiera się w tym przypadku na wcześniej zebranych aktach wnioskodawcy.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak1

 • adwokat Iwo Klisz

  Jestem adwokatem i specjalizuję się w prawie gospodarczym, prawie spadkowym, prawie pracy oraz zajmuję się zagadnieniami związanymi z umowami cywilnoprawnymi i kontraktami handlowymi

 • Iza Kulińska

  autorka bloga "SmacznaPyza" a poza gotowaniem i pieczeniem interesuje się grzybami

 • Maria Anna Brzegowy

  Specjalistka ds. żywienia człowieka, autorka bloga mbrzegowy (Pozytywne żywienie). Od niedawna w najważniejszej życiowej roli - roli Mamy. Kocha gotować, pisać i buszować po sklepach

 • Anna Wydrych

  Autorka bloga PamietnikMamy.pl specjalizująca się w prawie pracy i ochronie kobiet w ciąży. Absolwentka UJ na wydziale Prawa i Administracji.

 • Iwona Chłopek

  Doradca podatkowy.Prowadzę Blog "Zrozumieć biznes podatkowy". Moja wiedza została doceniona przez Dziennik Gazety Prawnej, Radio PIN, Linię Otwocką, Kulturę Pogrzebu oraz Fundację Kobiety Nauki.

 • Marek Grądzki

  Jestem serowarem rodzinnym, produkuję sery z mleka koziego i krowiego, świeże i dojrzewające. prowadzę bloga kulinarnego www.ziemianinwkuchni.blox.pl na face znajdziecie mnie pod sery grądzkie